Rakytník a rakovina

O využití přípravků s extrakty z rakytníku se v poslední době často hovoří v souvislosti s rakovinou. Je třeba zdůraznit, že nejde o lék na zhoubné nádory. To ovšem neznamená, že by jejich aplikace byla nesmyslná. Naopak.
Rakytník rozhodně patří mezi podpůrné rostlinné produkty při onemocnění rakovinou.
V této souvislosti byl nejprve prováděn rozsáhlý výzkum na laboratorních zvířatech. Zjistilo se, že extrakt z rakytníku, který obsahuje velké množství flavonoidů, chrání kostní dřeň před škodlivou radiací, chemoterapií. Extrakt rovněž stimuluje rychlejší tvorbu buněk kostní dřeně.
Nyní je již prokázáno, že řadě lidí s rakovinou kůže, jícnu, lymfatických uzlin, prsu, žaludku, konečníku, dělohy a prostaty pomohl při ozařování. Polykali dvakrát denně polévkovou lžíci rakytníkového oleje, také si tímto olejem natírali ozářená místa. Snáze pak zvládali zátěž léčby a ozářená místa se jim lépe hojila.
Užívání rakytníkových produktů při drsné onkologické léčbě bývá přínosné i proto, že organismu, vyčerpávanému chemoterapií a ozařováním, dodá spoustu vitaminů a dalších velice důležitých látek v přirozené a lehce vstřebatelné formě.
V případě polypů a rakoviny střev se osvědčilo užívání směsi rakytníkového oleje a měsíčkového lymfoleje (v poměru 1:2) 2 - 3 x denně 1 lžíce (podle snášenlivosti).
Profesorka Katarína Horáková uvádí: „Rakytníkový olej obsahuje veľmi účinný koktail antioxidantov. Preto je jeho užívanie vhodné nielen pri prevencii, ale aj ako podporný prostriedok počas liečby rakoviny. Veľký boom zaznamenáva USA, kde sú prvé pozitívne výsledky pri liečbe rakoviny krčka maternice. Jeho užívanie je vhodné počas aj po chemoterapii a radioterapii, pretože pomáha zmierniť niektoré ich nepriaznivé dôsledky.
Vedľajšie účinky chemoterapie sú spôsobené tým, že chemoterapeutiká môžu napadnúť okrem nádorových buniek aj niektoré zdravé bunky a proces ich delenia. Najčastejšie sú postihnuté krvné bunky, vlasové folikuly, reprodukčné bunky a bunky tráviaceho traktu.
Rakytníkový olej pomáha pri rekonvalescencii po chemoterapii, u pacientov podrobujúcich sa chemoterapii tým, že zvyšuje imunitu, úspešne regeneruje hematologické zmeny a prináša rýchlejšiu regeneráciu zdravých buniek po vysokých dávkach pri chemoterapii alebo ožarovaní.“
Někteří alternativci jsou přesvědčení, že když budeme lehce potírat rakytníkovým olejem pihy, můžeme zabránit vzniku rakoviny.

Které látky z rakytníku hrají v boji s rakovinou důležitou roli?

  • Barva rakytníku přechází od žluté přes oranžovou až do červené barvy. Čím tmavší, tím větší obsah rutinu, který působí proti rakovině.
  • Další látkou obsaženou v rakytníku řešetlákovém je alkaloid hippophein, ze kterého vzniká biologicky aktivní amin serotonin, který má prokázaný účinek jako antidepresivum a také účinek protinádorový, především v případě nádoru mozku.
  • Novější výzkumy dokazují protinádorovou aktivitu i u kůry z rakytníku - opět díky serotoninu. Kůru je třeba loupat z větví na jaře (březen, duben, to má rakytník nejvíce mízy).
  • V rakytníku jsou ve velkém množství zastoupeny karoteny, které je schopno tělo přetransformovat na pro život důležitý a nepostradatelný vitamin A - ten je u všeho, co se v lidském těle děje, je důležitý pro zdraví, krásu, vzhled pokožky i správnou funkci očí. Velmi důležitá je jeho účast na funkci pohlavních žláz a pak to nejhlavnější - je jednou ze základních látek zabraňujících vzniku rakoviny a významně také ovlivňujících její léčbu.

Rakatníkové produkty můžete objednat v našem obchodě za výhodnou cenu ZDE