Záhadný yetti nedá vědcům spát - spiritobchod.cz

Informace

Nejprodávanější produkty

Slevy

Následujte nás na Facebooku

Napsali o nás

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Perfektní komunikace Rychlé vyřízení

2020-02-24

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlost, vstřícnost, pěkné zboží.

2020-02-20

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Maximální spokojenost, co bylo uvedeno na stránkách tak platilo.

2020-02-16

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
vše bez problému, rychlost

2020-02-15

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychle doručení Kvalitní zboží Žádná

2020-02-10

Záhadný yetti nedá vědcům spát

Publikováno : 2019-09-10 09:24:14
Kategorie : Tajemno

Záhadný yetti nedá vědcům spát

Domorodci pod střechou světa v Himálajích už 100 let tvrdí, že yetti existuje. Do evropské historie se tato zvláštní bytost dostala v širší publicitě v roce 1887. Při slézání jedné pětitisícovky narazil anglický horolezec na zvláštní živou bytost. Napsal, že byla obrovského vzrůstu a měla ochlupení po celém těle. V Himálajích byla pojmenovaná yetti – yeh (kůže) a the (zvíře).


Sněžný muž je na světě


V prvních desetiletích 20. století dosahovala horolezecká horečka svého vrcholu a o yettim se vyrojily další podrobnosti. Od té doby se vlastně datuje pojmenování sněžný muž. Z kláštera v Tibetu se rozšířila zpráva, že byly nalezeny jeho vlasy, chlupy a dokonce i kůže. Co bylo ale podivné? Žádnému Evropanovi se v té době nepodařilo yettiho spatřit. Jediným důkazem byly výpovědi místních obyvatel.
Při svých návštěvách v Nepálu a Tibetu ukazoval Edmund Hillary, první pokořitel Mount Everestu, domorodcům vlasy a chlupy, které měly pocházet údajně z yettiho.


Exponát slavného horolezce


Později se ukázalo, že pod pojmem yetti nemysleli domorodci žádnou člověku podobnou bytost, ale obecně „horské divoké zvíře“. Při konfrontacích převážná většina nálezů chlupů a vlasů patřila tomuto druhu medvěda.
První spornou fotografii stopy yettiho pořídil v roce 1951 horolezec Eric Shipton. Ve vlastnictví světově proslulého horolezce Reinholda Messnera je exponát podivuhodné bytosti, která byla v Himálajích zastřelena na konci 30. let minulého století.


Lední medvěd v Himálajích?


Napínavá byla analýza DNA tří vzorků, které dostal ke zkoumání profesor Syka z Oxfordské univerzity. První vzorek propadl, protože se jednalo o srst kamzíka. Druhé dva vzorky prokazovaly genetickou příbuznost s ledním medvědem. Nikoliv ale tím, který žije v současnosti v Arktidě, ale s medvědem žijícím před 40 tisíci lety.
Jenže - lední medvěd a v Himalájích? Není třeba kroutit hlavou. Mnoho zvířat, která v současnosti žijí na severu zeměkoule, tam podle švýcarského geografa Martina Kurze přišla  právě z Himalájí. Přizpůsobila se klimatickým podmínkám a v době ledové se přestěhovala do Arktidy nebo do tundry.
Před nedávnem bylo potvrzeno, že polární liška pochází také z Himálají. Proč by se tedy stejná migrace nemohla týkat i ledního medvěda?


Horalové mají jasno


Lední medvěd je schopen na člověka zaútočit, umí chodit po dvou. Má všechny atributy, jež sdělují svědci, kteří se s yettim setkali. Mohl by to být neznámý druh medvěda, který se podobá lednímu medvědu? Profesor Syka se přimlouvá za další analýzy DNA, aby se vyloučily pochybnosti. Podle některých vědců by se mohlo jednat o hybrid hnědého a ledního medvěda. I to by bylo možné, podobné kombinace v přírodě existují.
Obyvatelé Himálají mají každopádně jasno – yetti existuje. A rozlišují hned tři druhy - od malého (yeh-the), velkého (meh-the) až po obrovského (dzu-the). Jistou logiku by to mělo, proto se nalezené stopy často liší...
Petr Vokáč

Sdílet tento obsah

Přidat komentář

 (s http://)