Stav a vzhled pokožky - vnější faktory - spiritobchod.cz

Informace

Nejprodávanější produkty

Slevy

Následujte nás na Facebooku

Napsali o nás

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
rychlá dodávka

2020-08-6

Ověřený zákazník
4.504.504.504.504.50
Ryclé dodání

2020-07-18

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Přehlednost,rychlost vyřízení objednávky.

2020-07-18

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlost dodání... Úplně super.

2020-07-16

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Jsem hodně spokojená.

2020-07-11

Stav a vzhled pokožky - vnější faktory

Publikováno : 2020-31-07 10:45:51
Kategorie : Zdraví

Stav a vzhled pokožky - vnější faktory

Krásná a dokonale pěstěná pleť je snem každé ženy. Ne všem se ale poštěstí mít  ji takovou od přírody, leckdy se jí musí pomoci. Základem je správná péče, a to nejen kvůli vizuálnímu efektu. Stav a vzhled pokožky je totiž klíčem k celkovému zdraví a pohodě. Je-li pokožka zdravá, dokáže ochránit naše tělo před bakteriemi nebo viry, reguluje teplotu a je na pohled i na dotek vláčná, bez podráždění, kvalitně hydratovaná a rovnoměrně zabarvená. Existuje však mnoho faktorů (vnitřních i vnějších), které působí na zdraví pokožky a ovlivňují to, jak vypadá a funguje. Některé dokážeme ovlivnit, jiné ne. Více vám k tématu prozradí Tereza Chludilová z oddělení lékařské kosmetiky Sanatoria Europa v Teplicích.
Stav a vzhled pokožky – vnější faktory
Existuje mnoho vnějších (exogenních) faktorů, které ovlivňují zdraví pokožky. Tyto faktory jsou dány životním prostředím a životním stylem, který si zvolíme.

Podnebí a životní prostředí


UV záření  - volné radikály jsou agresivní molekuly, které mají na svědomí proces oxidace v tělesných tkáních, jenž vede k poškození buněk. Zdravá kůže obsahuje antioxidanty,  které ji chrání tím, že neutralizují volné radikály. V epidermis tyto volné radikály vznikají především vlivem UV záření. Za normálních podmínek a při omezeném působení UV jsou ochranné mechanismy pokožky více či méně schopné si s nimi poradit. Je-li však působení slunečních paprsků dlouhodobé, jsou ochranné mechanismy kůže oslabeny. Kůže se stává citlivější a je náchylnější k onemocnění. Roky vystavování nechráněné pokožky slunci vedou k chronickému poškození v důsledku záření a v kombinaci s tím k předčasné růžovce, neboť její narušená kožní bariéra snadno propouští látky zvenčí, které mohou snadno podráždit hyperreaktivní vlákna, která jsou umístěna pod ní.
Teplota a její změny - v chladných podmínkách pokožka reaguje zúžením krevních cév, aby ochránila tělo před příliš velkou ztrátou tepla. Trvale chladné teploty snižují vyměšování mazových žláz a způsobují vysychání pokožky. V horkých a vlhkých podmínkách potní žlázy vylučují více potu, pokožka zůstává vlhká a lesklá a v některých případech má sklony k akné. Některá kožní onemocnění, například rosacea , se také mohou při vysokých teplotách zhoršovat.
Chemické vlivy - pokožka je přirozeně mírně kyselá, s pH okolo 5. Agresivní čistící prostředky s alkalickým pH přetěžují přirozenou neutralizační schopnost kůže, poškozují buněčnou strukturu a narušují bariérovou funkci vnější vrstvy epidermis. V důsledku toho může pokožka vysychat, stát se hypersenzitivní, nebo být náchylná ke kožním infekcím a akutním příznakům onemocnění, jako jsou atopický ekzém nebo rosacea.
Příliš časté mytí - příliš časté, dlouhé sprchování nebo koupel v horké vodě vedou ke ztrátě přirozených hydratačních faktorů pokožky a povrchových lipidů. Pokožka vysychá a začíná být hrubá.
Strava - vyvážená strava  pomáhá zachovat zdraví pokožky.
Léky a lékařské zákroky - některé léky (například chemoterapeutika, diuretika, projímadla, léky na snížení množství tuků, které bývají někdy užívány k léčbě kardiovaskulárních onemocnění) a léčebné postupy (například radioterapie a dialýza) mohou způsobit, že je pokožka citlivější a náchylnější k vysychání.


Životní styl


Dodržování zdravého životního stylu může pomoci zpomalit proces přirozeného stárnutí pokožky a zabránit kožním problémům.
Zvládání stresu - vlivem nekontrolovaného stresu může být pokožka citlivější a může dojít k tvorbě akné. Stres je třeba regulovat, například snížit pracovní zatížení, udělat si čas na koníčky a pomoci mohou také relaxační techniky.  
Pohyb - pravidelný pohyb má pozitivní vliv na celkovou kondici i zdraví pokožky.
Spánek - kvalitní noční spánek dává celému organismu šanci k regeneraci a přispívá tím i k obnově pokožky.  
Kouření - tabákový kouř je významným zdrojem volných radikálů. V důsledku kouření pokožka vypadá starší a s více vráskami. Je tomu tak proto, že dochází ke zúžení drobných cév ve vnitřních vrstvách kůže. Tím se sníží prokrvení a pokožka přichází o kyslík a živiny, jako je vitamin A. Dochází zároveň k poškození kolagenu a elastinu, tedy vláken, která pokožce zajišťují její pevnost a pružnost.

Sdílet tento obsah

Přidat komentář

 (s http://)