Starověcí lékaři používali měď - spiritobchod.cz

Informace

Nejprodávanější produkty

Slevy

Následujte nás na Facebooku

Napsali o nás

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
První nákup a první spokojenost s obchodem.

2020-01-15

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
kvalitní náramek.

2020-01-7

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
velký výběr z nabídky a rychlé doručení

2019-12-30

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlé vyřízení a doručení Přehledný eshop

2019-12-27

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Super obchod. Velký výběr, cenově dostupné zboží. Spokojenost.

2019-12-20

Starověcí lékaři používali měď

Publikováno : 2019-16-08 09:49:33
Kategorie : Zdraví

Starověcí lékaři používali měď

První egyptská zmínka o léčbě mědí je zanesena na starověkém papyru z období 2600 až 2200 před Kristem. Její účinky znali Tibeťané, Číňané i staří Řekové. Podle záznamů se měděný prášek smíchaný s mlékem nebo vodou užíval na Dálném východě jako prevence zlomenin kostí. V Indii se mědí léčily nemoci kůže a očí. V Egyptě a Sýrii se dával malým dětem měděný kroužek na nohu a ruku, dokud se jim neprořezaly zoubky. Mědí se kdysi léčily nejrůznější nemoci včetně epilepsie, chudokrevnosti či zánětu mozkových blan. Jisté je, že spolehlivě likviduje choroboplodné zárodky, proto také dělníci z tavíren mědi nikdy neonemocněli cholerou. Kováři, kteří byli opásáni kolem těla měděným drátem, pro změnu nikdy netrpěli zánětem míšního kořene.


Staré osvědčené receptury

Na stažení horečky se kdysi používala měděná mince. Mince se vhodila do nádoby s horkou vodou a nemocný posléze užíval tuto vodu -  třikrát denně polévkovou lžíci. Lidem trpícím epilepsií se do rukou vkládaly měděné mince nebo kroužky. Z dochovaných indícií je zřejmé, že se měď používala na kde co. Léčily se s ní nejrůznější záněty, stejně jako pohmožděniny a modřiny, žaludeční a střevní potíže, podávala se k vyrovnání hladiny cukru, na nemoci cévního systému. V rámci hojení ran a na ledvinové kameny či srdeční slabost se přikládala měděná mince na klíčovou jamku. Při bolesti hlavy se dávala na čelo, spánky nebo zátylek, podle toho, kde hlava bolela. Stačilo prý 20 minut a bolest odezněla.


Vědecké studie prospěšnost prokázaly

Vědci nyní potvrzují, že měď (podobně jako zinek) patří mezi prvky s významným vlivem na organismus. Vyskytuje se v řadě enzymatických cyklů nezbytných pro správnou funkci životních pochodů, je mimo jiné potřebná pro správnou tvorbu kostí a jejich udržování. Přispívá ke zbarvení pokožky a vlasů, pomáhá regulovat metabolismus bílkovin a má vliv na procesy hojení.
Různé studie ukazují, že se například uplatní při léčbě zánětu nervového kořene, při zánětu kloubů a v průběhu svalových onemocnění, u špatně se hojících nebo hnisajících ran, lze ji použít i na angínu.  Bakteriostatického účinku mědi se využívá ke sterilizaci vody, k léčbě zánětlivých procesů sliznice úst a očí.


Náramky regulují tlak

V rámci alternativní medicíny vykazuje metaloterapie (povrchové použití kovových měděných destiček) celkem dobré výsledky při různých bolestech a otocích. Používají se destičky a disky různých velikostí - v průměru od jednoho do osmi centimetrů při síle jednoho až tří milimetrů. Umísťují se na kůži na citlivých místech na dobu od šesti hodin do dvou dnů. Je však nutné je připevnit pomocí obvazu nebo lepících náplastí.
 Průběh léčby probíhá v závislosti na povaze nemoci a trvá od tří do 20 dnů.
Kdo má potíže s tlakem, může zkusit nosit měděné náramky, které tlak regulují.
Léčebné praktiky s mědí se týkají i koupelových lázní, kdy je do vody přidáván roztok síranu měďnatého. Teplota vody se volí individuálně. Koupel by měla trvat maximálně 25 minut a dělá se vždy večer před spaním, pět až osm dnů po sobě. Dle závažnosti onemocnění lze koupelovou kúru zopakovat čtyřikrát až šestkrát za rok.


I bylinky obsahují měď

Člověk by měl mít v těle asi 100 až 200 miligramů mědi. Její nedostatek negativně ovlivňuje duševní a fyzickou aktivitu, projevit se může anémií, zpomalením duševního vývoje, zhoršením metabolismu cukrů, snížením obsahu hemoglobinu v krvi, neplodností, ischemickou chorobou srdeční, arytmií a poruchami nervového systému. Doporučená denní dávka mědi v potravě se pohybuje kolem jednoho miligramu. Nejjednodušším způsobem jak nahradit ztrátu mědi v těle je její doplnění prostřednictvím potravy. Měď obsahuje kravské mléko či rýže, ovesná kaše. Do stravy je vhodné zařadit hovězí játra, čočku, oves, ječmen, řepu, vodní meloun, fazole, černý rybíz, bílé houby. Rovněž je možné konzumovat dřín (červené bobule), planá jablka, jahody, maliny, brusinky.
Měď obsahují také některé byliny - třezalka tečkovaná, řebříček obecný, komonice lékařská a majoránka. Předávkovat se může zdravý člověk jedině za předpokladu, že požije minimálně 250 mg mědi najednou. V tom případě se pak začne měď projevovat jako jed a působí podobně jako těžké kovy (olovo a rtuť).  Konzumace mědi v množství mezi 0,25 - 2 gramy může způsobit zdravotní problémy a vyvolat i vážná onemocnění. Při požití více než dvou gramů mědi hrozí dokonce akutní otrava a smrt.
Lucie Zemanová
Foto: archiv a Pixabay

Sdílet tento obsah

Přidat komentář

 (s http://)