Léčivá síla stromů - spiritobchod.cz

Informace

Nejprodávanější produkty

Slevy

Následujte nás na Facebooku

Napsali o nás

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
nemám výhrady,objednávka byla vyřízena rychle,zboží dorazilo v pořádku,hezky zabalené

2020-01-20

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Doporučuji

2020-01-19

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Velmi příjemné jednání, rychlé dodání, skvělé ceny.

2020-01-19

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Bleskové dodání zboží

2020-01-19

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Děkuji, zase se na vás obrátím s nákupem, super !!

2020-01-19

Léčivá síla stromů

Publikováno : 2019-01-07 09:01:54
Kategorie : Zdraví

Léčivá síla stromů

Bříza

Pro léčivé účinky se využívají mladé lepkavé listy, listové pupeny i míza (ovšem jen se svolením lesníků). Listy mají mnoho léčivých látek - silici, saponiny, glykosidy, pryskyřice, třísloviny a vitamin C, které působí močopudně i potopudně. Používají se jako hlavní součást jarních směsí na pročištění krve, k přípravě močopudného čaje při vodnatelnosti, revmatismu, ledvinových i močových chorobách. Odvarem potíráme kůži postiženou svrabem či lišejem i nohy při jejich nadměrném pocení.

Dub

Pro léčbu se využívá hladká kůra z mladých větví, pupeny i žaludy. Zejména dubová kůra se hodí k léčbě hemoroidů ve formě lázní i mastí. Obsahuje totiž kolem 10 procent třísloviny, působí svíravě a protizánětlivě. Nejstarší záznam o užití dubu v lékařství nalezneme u Dioskorida, který doporučoval používat dubovou kůru proti chrlení krve a střevní kolice i při silné menstruaci. Dnes se podává v odvaru a prášku při stejných obtížích. Zevně se v odvaru omývají krvácející a hnisající rány, ekzémy a potící se nohy. Teplé sedací koupele pomáhají při krvácejících hemoroidech.

Lípa

Z lípy se jako  z poměrně všestranného léčiva využívají květy i listy k výrobě čajů. Lipový květ obsahuje silice, glykosidy, slizy, saponiny, třísloviny a další látky, které působí protizánětlivě a lehce močopudně, utišují křeče a rozpouští hlen. Vnitřně se užívá čaj v nálevu při horečnatých onemocněních z nachlazení, při chorobách ledvin a močového měchýře i při žaludeční a střevní kolice. Lipové čaje rovněž uklidňují, snižují krevní tlak a regulují činnost trávicího ústrojí.

Borovice

Obsahuje řadu léčivých látek, například silice, třísloviny, hořčiny, glykosidy nebo organické kyseliny. Borovicová pryskyřice byla ceněna jako balzám již za Galéna a dodnes tvoří součást různých přípravků užívaných především při kašli a kataru dýchacích cest. Drogou jsou též pupeny borovice, které se užívají v odvaru, v tinktuře a sirupu k výrobě mastí a v oleji k inhalaci. Z extraktu borovice se připravují přísady do koupele, jež prospívají kloubům a pohybovému ústrojí, neboť zlepšují prokrvení a působí protirevmaticky.

Jírovec maďal

Kromě okrasných funkcí našich měst a obcí se jírovci přičítají též léčivé účinky. Z tohoto stromu se využívají květy, semena i kůra. Ze semen se připravuje tinktura proti závratím, bolestem hlavy a křečovitému kašli. Z květů pak tinktura na mazání při neuralgiích, revmatismu a herpesu. Z kaštanů se vyrábí mast proti hemoroidům.

Vrba bílá

Droga působí dezinfekčně a protihorečnatě, zmírňuje bolesti při revmatismu a má protiprůjmové účinky. Čaj z vrbové kůry se doporučuje užívat při nemocech z nachlazení, při neuralgiích a revmatismu, k zastavení krvácení, posílení nervů a při nespavosti, zejména u neurasteniků. Zevně se užívá v prášku nebo v odvaru při špatně se hojících ranách i do koupelí při pocení nohou.

Jinan dvoulaločný

V dávných dobách byly jinanu připisovány téměř zázračné účinky. Dokladem toho je z něho vyráběný přípravek Ginkgo biloba na posilování paměti a soustředění. Jinan rovněž napomáhá rukám i nohám, neboť zlepšuje prokrvení. Jeho výrazné účinky pak nacházejí široké uplatnění v kosmetice.

Ořešák královský

Tento strom s rozložitou korunou neposkytuje pouze plody v podobě ořechů s obsahem tuků, fosforu, vápníku, železa i dalších pro organismus důležitých látek, ale také léčivé listy bez řapíků, květy a zelené oplodí. Listy ořešáku obsahují tříslovinu, silici a hořčinu jugion. Podobné složení má též nezralé oplodí a květy. Droga působí svíravě a protizánětlivě na sliznici, zastavuje krvácení a snižuje hladinu cukru v krvi. Odvarem se kloktalo při zánětech a krvácení dásní, uvolněných zubech a k odstranění zápachu z úst.
(vel)

Sdílet tento obsah

Přidat komentář

 (s http://)