Hit pro zdraví: kyselina listová - spiritobchod.cz

Informace

Nejprodávanější produkty

Slevy

  • Meditace
    Meditace

    Pokud jste se až dosud domnívali, že...

    240 Kč 249 Kč

Následujte nás na Facebooku

Napsali o nás

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
bezproblémový obchod, všem můžu doporučit

2020-03-29

Ověřený zákazník
4.504.504.504.504.50
Velmi rychlé dodání. Vše O. K. Cena v této době nejnižší na trhu.

2020-03-28

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
rychlé dodání velký výběr doporučuji

2020-03-25

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlost, ceny i cena poštovného

2020-03-8

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
JSEM SPOKOJENÁ SE SERIOZNOSTÍ OBCHODU.

2020-03-9

Hit pro zdraví: kyselina listová

Publikováno : 2020-23-03 09:43:08
Kategorie : Zdraví

Hit pro zdraví: kyselina listová

I když má ve svém názvu slovo kyselina, jde vlastně o vitamin skupiny B-komplexu. A ten je klíčový pro správný chod buněk v našem organismu.
Kyselina listová přispívá ke správné krvetvorbě, k hojení ran a k normálnímu růstu. Lze si ji představit jako takový malý antivirový program v našem těle, který identifikuje možné problémy a opraví je.
Využitelná pro náš organismus však je až ve své přeměněné formě, tzv. folátech. Tato látková přeměna na foláty probíhá v játrech. Ty pak působí ve tkáních, kde probíhá buněčné dělení, což je důležité zejména v těhotenství. Ovlivňují prokrvení placenty, a tedy zdravý růst a vývoj miminka během těhotenství. Dostatek kyseliny listové pak snižuje riziko vzniku vrozených vývojových vad miminka, ale i riziko předčasného porodu a potratu.


Pro zdraví i krásu


Kyselinu listovou by však do svého jídelníčku měli pravidelně zařazovat nejen těhotné ženy. Napomáhá totiž zpomalit proces ochabování pleti a zabraňuje jejímu předčasnému stárnutí. Stimuluje dělení starých i zralých buněk a brání předčasné buněčné smrti neboli apoptóze. Do buněčného jádra dopravuje vitální energii, podporuje zdravou stavbu genetického kódu a brání naši DNA před poškozením vnějšími vlivy, jako jsou UV záření a další škodliviny v ovzduší.


Hlávkový salát „odstřelí“ deprese


Podle odborných studií se u pacientů s depresemi často objevuje jeden společný příznak, a to nedostatek kyseliny listové. Ten se může zpočátku projevovat podrážděním, nespavostí, únavou, ale může vést až k těžkým depresím. Napomoci tak může nejen zvýšený příjem kyseliny listové, ale celkově zdravá a vyvážená strava.
Při nedostatku kyseliny listové dochází v organismu ke zvýšení hladiny látky zvané homocystein. Hromadí se v krvi a představuje rizikový faktor především pro srdce a cévy. Vysoká hladina této aminokyseliny v krvi je spojena s rizikem zvýšeného krevního tlaku, vyšší srážlivostí krve a může tak způsobit i infarkt. Kyselina listová hladinu homocysteinu snižuje a zařazuje se tak mezi látky s preventivním účinkem vzniku kardiovaskulárních nemocí. Dostatek kyseliny listové také zmírňuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku, ale i riziko vzniku Alzheimerovy nemoci.


Z trhu rovnou na stůl


Zdrojem kyseliny listové jsou například listová zelenina (hlávkové a čínské zelí, špenát, kapusta), brokolice, květák, chřest, zelí, rajčata, okurky, červená řepa, hrášek, jahody, maliny, angrešt, pomeranče, celozrnné produkty, luštěniny, ovesné vločky, vlašské ořechy, ale i drůbeží a hovězí játra, losos, vejce nebo tvrdý sýr.
Vitaminy skupiny B jsou však velmi choulostivé a špatně snáší vysoké teploty při úpravě jídel. Vařením, pečením nebo dušením tak můžete nenávratně zničit až 90 % vitaminů. Ideální jsou proto čerstvé saláty (nedávejte je do kovových misek a nekrájejte nožem, raději je natrhejte), potraviny by se neměly před tepelnou úpravou příliš dlouho skladovat. Je vhodné je vařit v menším množství vody. Čím více vody při přípravě použijete a čím déle je budete vařit, tím dojde k větším ztrátám užitečných látek.
(luv)

Sdílet tento obsah

Přidat komentář

 (s http://)