Lék známý od starověku           

Masticha je pryskyřice získávaná z mastichového stromu (Pistacia lentiscus). Ani dnešní věda dosud neodhalila, proč zázračnou pryskyřici „pláčou“ pouze mastichové stromy z jihu řeckého ostrova Chios. Je to kombinací minimálních srážek a délky slunečního svitu s vápencovitým složením půdy? Jde o dar vyhaslých sopek? V každém případě jde o unikátní přírodní lék s dlouhou historií a širokým využitím i v dnešní době.

Od dob starověku je masticha ceněná pro výrazné přírodní aroma a především pro sílu a rozsah léčivých účinků. Používá se ve zdravotnictví, ale i v potravinářství a kosmetice. Má velmi výrazné protizánětlivé účinky a dokáže být silným spojencem při léčení mnoha chorob - od paradentózy, přes gastritidu, dvanácterníkový vřed a kolitidy až po hemoroidy. Navíc významně zkvalitňuje trávení.

Nedávná studie Medical University of Nottingham například uvádí, že i v minimální dávce (1 mg denně po dobu 2 týdnů), může masticha vyléčit například peptický vřed způsobený bakterií Helicobacter pylori. Masticha v tomto případě používá dvě velmi silné „zbraně“ - jak antimikrobiální účinek, tak i vliv na funkci jater spolu se schopností aktivovat detoxikační činnost. Stejně působí proti salmonele, stafylokokům a dalším. Navíc dokáže absorbovat cholesterol a snížením jeho koncentraci v krvi snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Studie dále poukazuje mj. na diuretické vlastnosti mastichy. Novodobé výzkumy jen dále potvrzují pravdivost starověkých záznamů popisujících „mastichu chiu“ jako zázračný lék.